ייפוי כוח נוטריוני

/ מה זה ייפוי כוח נוטריוני, באילו מצבים תצטרכו אותו ואיך תדעו אם זה מה שדרוש לכם?

ייפוי כוח נוטריוני הוא הסכם ייפוי כוח אשר דורש אימות חתימה על ידי נוטריון. חשוב לזכור שלא כל עורך דין הוא נוטריון, אולם כל נוטריון הוא עורך דין.

ראשית יש להבין מהו ייפוי כוח. מדובר בהרשאה שנותן אדם לאדם אחר, לעשות בשמו פעולה משפטית כל שהיא, או יותר, כלפי צד שלישי. חתימה על ייפוי כוח לא תמיד דורשת נוכחות עורך דין או נוטריון, אולם במקרים מסוימים הדבר נדרש, על פי חוק.

בעוד שבמקרים רבים לא נדרשת נוכחות עורך דין במעמד חתימה על ייפוי כוח, הרי שקיימים סוגים של ייפוי כוח בהם נדרשת חתימת נוטריון. פעולה זו נקראת ייפוי כוח נוטריוני.

מקרים בהם נדרשת חתימת נוטריון על מסמך ייפוי כוח:

  • ייפוי כוח כללי: כשיש צורך לחתום על מסמכים שונים בשם אדם אחר, שאינו יכול לחתום עליהם בעצמו. הסיבות לחוסר יכולת האדם עצמו לחתום יכולות להיות מחלה, אי כשירות, מגורים בחו"ל וכדומה. במקרה של מתן יפוי כוח כללי, נדרש אישור של נוטריון, שמאשר שהחתימה נעשתה בהסכמה. אישור הנוטריון נותן למסמך תוקף משפטי (סעיף 20 לחוק הנוטריונים).
  • ייפוי כוח בעסקת נדל"ן: כאשר קיימת עסקת מקרקעין שדורשת אישור טאבו, חייב מסמך ייפוי כוח להיחתם בנוכחות נוטריון.

מה עושה הנוטריון במעמד אישור ייפוי כוח?

על הנוטריון לוודא שהצדדים החתומים על מסמך ייפוי כוח מבינים את המשמעות המשפטית של החתימה. באם עולה אצלו ספק בנוגע לכשרות המשפטית של המבקש, יסרב לאשר אותו.

כמו כן, על הנוטריון לאמת את החתימות שעל גבי המסמך ולוודא כי הוא ערוך בהתאם לתקנות, כדי שהמסמך יוכל לקבל תוקף משפטי. זיהוי האדם החותם על ייפוי הכוח מתבצע באמצעות הצגת תעודת זהות של האדם, א על סמך היכרות מוקדמת איתו.

האם ייפוי כוח נוטריוני ניתן לביטול?

המייפה יכול לבטל את ייפוי הכוח הנוטריוני, זאת על פי תקנה 5 לחוק הנוטריונים. הוא יעשה זאת באמצעות הודעת ביטול לנוטריון שבפניו חתם על המסמך, או בכתב, בפני כל נוטריון אחר. מייפה הכוח נדרש להודיע על הביטול גם למיופה כוחו להבין שהביטול לא תקף לגבי פעולות שכבר בוצעו עד לביטול על ידי מיופה הכוח.

ביטול ייפוי כוח נוטריוני מתאפשר רק אם לא מדובר בייפוי כוח בלתי חוזר.

מה זה ייפוי כוח בלתי חוזר?

מדובר בייפוי כוח הקשור לעסקאות מקרקעין. הוא ניתן לטובת צד שלישי כל שהוא, ביחס לנכס כלשהוא ונועד להבטיח את זכויות הצד השלישי. מסיבה זו הוא אינו ניתן לביטול. כלומר, כל עוד ייפוי הכוח מתייחס לצד שלישי ספציפי ולנכס ספציפי, מדובר בייפוי כוח בלתי חוזר. להרחבה קראו כאן.

מי יכול לחתום על מסמך ייפוי כוח נוטריוני?

חוק השליחות משנת 1965 קובע כי כל אדם בגיר וכשיר משפטית רשאי להסמיך אדם אחר לבצע בשמו פעולה משפטית או מגוון פעולות משפטיות, בתחום אחד או בתחומים רבים, כלפי הצד השלישי.

ההבדלים בין ייפוי כוח כללי לבין ייפוי כוח מיוחד

ייפוי כוח מיוחד מגדיר נושא ספציפי, למשל – רכישה, או מכירת נכס, העברת בעלות ברכב, ביצוע פעולות בחשבון הבנק של מייפה הכוח, הצבעה באסיפה וכדומה.

לעומתו, ייפוי כוח כללי אינו מתמקד בנושא ספציפי וכשמו, נוגע במספר פעולות משפטיות, או בכולן, תלוי באופן בו מנוסח המסמך. הוא יכול לכלול הרשאה גורפת למיופה הכוח לפעול בכל ענייניו של מייפה הכוח, או חלק מהן.

האם ייפוי כוח כללי דומה לייפוי כוח מתמשך?

על אף קווי הדמיון, קיים שוני משמעותי ומהותי בין השניים. ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך בו מבקש מייפה הכוח, הממנה, להסדיר את כל ענייניו, או חלק מהם, לזמן בו לא יהיה יותר כשיר ועצמאי לעשות זאת.

ייפוי כוח מתמשך הוא מעין "תעודת ביטוח" שמכין לעצמו הממנה, בידיעה שענייניו הרפואיים, הפיננסיים ואחרים יתנהלו במדויק לפי רצונו, על ידי אדם, או יותר, שיישאו באחריות לוודא כי כל רצונותיו יתממשו. להרחבה אודות ייפוי כוח מתמשך, קראו כאן.

האם ייפוי כוח נוטריוני כללי מוגבל בזמן?

כן. פקיעתו של ההסכם תחול לאחר 10 שנים ממועד חתימתו, אלא אם כן ציינו הצדדים החתומים בו מועד סיום אחר. כמו כן, ייפוי כוח נוטריוני כללי מתבטל כאשר אחד או שני הצדדים החתומים עליו נפטרו או איבדו כשירות משפטית.

אם מייפה הכוח רוצה לבטל את ההסכם, עליו למסור לנוטריון הודעה כתובה באופן אישי. אם מיופה הכוח עשה שימוש בייפוי כוח לפני מסירת ההודעה, הבקשה לביטול תדון בבית המשפט.

משרדנו עומד לרשותכם בכל שאלה ועניין בנוגע לייפוי כוח נוטריוני. נשמח לסייע לכם במתן פתרונות משפטיים המותאמים באופן אישי לצרכיכם ולדרישותיכם, ולספק מענה מדויק, גם בשאלות ובקשות לניסוח ייפוי כוח מתמשך.


אולי יעניין אותך גם:

ייפוי כוח מתמשך

ייפוי כוח מתמשך מחליף תהליך ארוך ויקר של מינוי אפוטרופוס ומעניק לכם שקט משפחתי ואישי. כך תוכלו לתכנן את העתיד שלכם – כבר היום!

לחצו כאן >

כמה עולה ייפוי כוח מתמשך?

מה המחיר של ייפוי כוח מתמשך? ומהם הגורמים המשפיעים על המחיר?

לחצו כאן >

המדריך המלא למינוי ייפוי כוח מתמשך

למי מתאים ייפוי כוח מתמשך ואת מי כדאי למנות? שאלות ותשובות

לחצו כאן >
לחצו לשיחה צרו קשר

    צור קשר

    / זמינות מיידית