כתב הגנה בתביעה אזרחית

/ מהו כתב הגנה, ואיך מכינים אותו?

כל תביעה אזרחית המוגשת לבית משפט כוללת כתב תביעה בו מפרט התובע את נימוקיו ועילות התביעה ומהם הסעדים המשפטיים שהוא מבקש. כדי להתגונן מפני התביעה, חייב הנתבע להגיש כתב הגנה. מהו בדיוק כתב הגנה, כיצד יש להכין אותו ומה חשיבותו?

כתב הגנה הוא מסמך מפורט אשר מציג הנתבע. על כתב הגנה לכלול את תגובותיו והתייחסותו של הנתבע לפרטים שהוגשו על ידי התובע בכתב התביעה, ולפרט בפני בית המשפט את תשובותיו לעובדות והטענות שצוינו בכתב התביעה ואת תגובתו לסעד אותו דורש התובע.

כתב ההגנה אמור לכלול גם מסמכים וראיות אשר מחזקים את טענותיו בנוגע לתביעה שהוגשה נגדו ולהציג את עמדתו בסוגיות שהועלו בכתב התביעה. המטרה של הנתבע היא להפריך את האמור בכתב התביעה.

מי צריך להגיש כתב הגנה?

כל מי שהוגשה נגדו תביעה אזרחית. כאמור, כתב הגנה הוא המסמך אשר מציג את טענות הנתבע לאמור בכתב התביעה שהוגשו נגדו. מסיבה זו בכל משפט יש להגיש כתב הגנה. אם לא יציג הנתבע כתב הגנה, מסיבה כלשהיא, יוכל בית המשפט לתת פסק דין בהסתמך על כתב התביעה בלבד ולפי טענות התובע. זהו צעד חשוב ומשמעתי לנתבע, מאחר ובית המשפט מעוניין לשמוע את טענות הנתבע ונימוקיו ומאפשר לו להציג אותן באמצעות כתב הגנה לפני תחילת הדיון ולא לפסוק רק על סמך טענות התובע.

יודגש כי לנתבע שמורה הזכות, בנוסף לכתב הגנה שמציג את טענות הנגד שלו או את טענתו לחפות, להגיש כנגד התובע תביעה נגדית, או טענת קיזוז, וכן טענות מסוגים שונים הנוגעות להתיישנות, השתק, שיהוי וכדומה טענות שיש בהן כדי להדוף תביעה משפטית ולהצמיח הגנה משפטית.

תביעה שכנגד היא הליך המתברר ביחד עם התביעה שהוגשה, בעוד שהגשת הגשת תביעה נגדית היא תהליך המתנהל בנפרד ובזמן אחר בין אותם צדדים בדרך כלל, וללא קשר לתביעה הראשונה שהגיש התובע. באשר לשיקולים להגשת תביעה שכנגד או תביעה נגדית, מומלץ להיוועץ בעורך דין לפני ההחלטה.

חשיבותו של כתב ההגנה היא בכך שהוא מייצר הזדמנות חד פעמית (לתובע יש אפשרות להגיש כתב תשובה) לנתבע להעלות טיעונים עובדתיים ומשפטיים כנגד התביעה, והדבר מייצר וגודר את המחלוקת בין הצדדים. ככל שלא יותר לנתבע לתקן את כתב ההגנה, מדובר על הגדרה סופית של חזית המחלוקת בין הצדדים. חשוב ביותר לדעת כיצד להתגונן ומה לטעון, וחשוב מאוד לבצע בדיקות מעמיקות של העובדות והראיות כדי לטעון את כל מה שרק ניתן מבלי להשאיר אבן בלתי הפוכה.

איך מגישים כתב הגנה?

ניתן להגיש כתב הגנה רק בכתב, במועד ובדרך הקבועה לכך בתקנות סדר הדין. ניתן ומומלץ להגיש כתב הגנה באמצעות עורך דין מיומן. יש להגיש את כתב ההגנה במסגרת הזמן שהוקצבה בחוק או על ידי בית המשפט. פרק הזמן משתנה בהתאם לסוג התביעה.

חשיבות עורך דין בהכנת כתב הגנה

כתב הגנה הוא מסמך חשוב שמאפשר לנתבע להציג את טענותיו ולהוכיח את עמדתו. במשפט האזרחי, על התובע להוכיח את תביעתו ברמת מאזן ההסתברויות, ויש חשיבות רבה לדיוק בפרטים, לעריכה מפורטת של הסעיפים בכתב ההגנה וכתיבתו בשפה מקצועית וברורה.

חשוב מאד להתייעץ עם עורך דין שיוודא כי המסמך תקין ולא חסר בו דבר, מאחר ולמסמך זה השפעה מכרעת על המשפט ותוצאותיו. כתב הגנה חסר או שאינו עומד בכללים ובנהלים, עלול לפגוע בסיכויי הנתבע לנצח או לפחות להגיע לפשרה הוגנת.

עו"ד אביתר רגר בעל נסיון רב שנים ומוניטין מוכח בתחום התביעה האזרחית, מעמיד לרשותכם את הכלים המקצועיים ביותר להכנת כתב הגנה תקין ומפורט, לאחר בדיקת כל הנסיבות, איסוף חומרים והערכת סיכויי ההצלחה.

עם ליווי של עו"ד רגר ובמידת הצורך אף ייצוג בבית המשפט, סיכויי ההצלחה גדלים משמעותית וכתב ההגנה שתכתבו בסיועו יהיה ללא דופי, ובהתאם לכל הכללים והנהלים הנדרשים על פי חוק. אם כספכם יקר לכם, צרו קשר עוד היום ומשרדנו ישמח לספק לכם ייעוץ, ליווי, סיוע בכתיבת כתב הגנה וייצוג משפטי במידת הצורך.


אולי יעניין אותך גם:

תביעה אזרחית: המדריך המלא

כל השלבים בתביעה אזרחית: מה לעשות אם נתבעתם?

לחצו כאן >

עורך דין ליטיגציה

איך נכון לטפל בתביעה אזרחית או מסחרית, ומתי צריך לפנות לעורך דין?

לחצו כאן >

ייצוג משפטי בתביעה אזרחית

איך תבחרו עו״ד לתביעות אזרחיות? כל השלבים לתוצאות הטובות ביותר

לחצו כאן >
לחצו לשיחה צרו קשר

    צור קשר

    / זמינות מיידית