מחפשים עורך דין לענייני ירושה? כל מה שצריך לדעת - עורך דין אביתר רגר

מחפשים עורך דין לענייני ירושה? כל מה שצריך לדעת

/ עורך דין ירושה

לאחר פטירה של בן משפחה או קרוב מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בענייני ירושה, על מנת לבקש צו ירושה. כל מה שצריך לדעת על התהליך ואיך נקבעים היורשים על פי החוק – במקרה ואין צוואה בנמצא

ירושה על פי דין

לאחר פטירתו של אדם ובמקרה ואין צוואה בנמצא, יופעל חוק הירושה, המגדיר את סדר היורשים על פי דין וחלקיהם. ב"ירושה על פי דין", יהיו היורשים, קרובי המשפחה של הנפטר, כאשר כל מי שהיה בחיים בעת מות המוריש, או מי שנולד תוך 300 יום לאחר מותו, כשרים לרשת אותו. במקרה ולנפטר אין קרובים הזכאים לרשת אותו לפי דין, יועבר עזבונו לידי האפוטרופוס הכללי במשרד המשפטים. החוק קובע כי היורשים על פי דין הם : מי שהיה במות המוריש בן זוגו , וקרובי המשפחה מלידה של המוריש שהם: ילדי המוריש וצאצאיהם, הוריו וצאצאיהם, הורי-הוריו וצאצאיהם.

בן הזוג יורש את תכולת הבית, כולל את המכונית וכמו כן מחצית [1/2] מיתר נכסי העזבון (אם למוריש היו ילדים, נכדים או הורים).
אם לא היו למוריש ילדים, נכדים או הורים, יירש בן הזוג שני שלישים [2/3] מיתרת נכסי העזבון, אבל אם היה קשר נישואים עם המוריש של למעלה משלוש [3] שנים והיורש גר עם המוריש בדירה שהיא חלק מהעזבון, בן הזוג היורש יירש את כל הדירה.
באין יורשים שהם ילדים או צאצאיהם או הורים, או אחים או צאצאיהם או הורי הורים – יירש בן הזוג את העזבון כולו.

יש סדר עדיפות בין יורשים לפי דין. הסדר קובע שכל מי שמופיע בקדימות שהחוק קובע, יורש הכל על פי החלק הקבוע בחוק שהוא שילדי המוריש חולקים ביניהם בשווה, וכן חולקים הורי המוריש ביניהם והורי-הוריו ביניהם.
הסדר הוא שילדי המוריש קודמים להוריו, והוריו קודמים להורי-הוריו.

הגשת בקשה לצו ירושה מומלץ מאוד לעשות בליווי עורך דין המתמחה בצוואות וירושת המחזיק בניסיון עשיר בתחום. חשוב לדעת כי קופות הגמל וביטוחי המנהלים של הנפטר, או סכומים שיש לשלם עקב מותו של אדם על פי פוליסת ביטוח אינם נחשבים על פי חוק כחלק מעזבונו של נפטר, והם שייכים למוטב או למוטבים שנרשמו בפתיחתם.

משרד 'רגר את רגר' – עורכי דין ונוטריון, עומד לרשותכם בכל שאלה ועניין בתחום צוואות וירושות עם למעלה מ-30 שנות ניסיון בתחום. השאירו פרטים בטופס המצורף

צור קשר

/ זמינות מיידיתדין ירושה בישראל

בהעדר צוואה מגדיר החוק הישראלי את המצב כירושה על פי דין. שיטת הירושה בישראל מתבססת על קשר דם, כך שיורשיו של הנפטר יהיו קרובי המשפחה הקרובים אליו ביותר לפי הסדר הבא: ראשית בני זוג (שהם הקרובים היחידים שאינם על פי קשר דם), לאחר מכן ילדים, הורים, , והורי הורים. ידועים בציבור (על פי סעיף 55 לחוק הירושה) יחשבו בעלי זכויות שוות לזו של בני זוג נשואים אם אינם נשואים ולאחר שהוכיחו כי קיימו משק בית משותף. במקרה ולנפטר אין יורשים לפי דין, יועבר עזבונו לידי המדינה, שאותה ייצג האפוטרופוס הכללי במשרד המשפטים.

בקשה לצו ירושה

את הבקשה לצו ירושה יש להגיש ללשכת רשם הירושה שבאזור סמכותו היה מקום מושבו של המוריש. ניתן לברר בנקל מהו אזור הסמכות הרלוונטי. את הבקשה ניתן להגיש בטופס מקוון (דרך אתר השירותים והמידע הממשלתי) או באמצעות טופס ידני. על בקשה לכלול תצהיר מאומת על ידי עורך דין ומומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין בעל ניסיון עשיר, המתמחה בתחום צוואות וירושות.

לבקשה יש להוסיף תעודת פטירה, ובאין תעודת פטירה, יש להגיש בקשה נוספת להוכחת מוות של המוריש\ה. ואישור על משלוח הודעה בדבר הגשה הבקשה בדואר רשום. הודעה זו צריכה להישלח לכל היורשים ובמקרה שאין לכם את כתובתם המציאו אישור כי עדכנתם אותם באופן אישי על הגשת הבקשה או מכתבי הסכמת יתר היורשים. אם הגשתם את הבקשה על ידי עורך דין, יש להוסיף ייפוי כוח המאשר כי הסמכתם את עורך הדין לטפל בעניין וכמובן אישור על תשלום אגרת פתיחת תיק, ואגרת פרסום בעיתון, כנדרש בחוק. במקרים בהם אחד או חלק מהיורשים מוותרים על חלקו\ם בעיזבון יש לצרף לבקשה גם העתק "תצהיר הסתלקות" חתום על ידי המוותרים ("המסתלקים"). גם העתק זה דורש אימות כדין על ידי עורך דין.

תשלום אגרות ופרסום

את האגרות ניתן לשלם בשירות התשלומים הממשלתי.
מתוך הרשימה בחרו: ב"בקשה למתן צו ירושה או צו קיום צוואה בהגשה מקוונת – אגרה מופחתת לפתיחת בקשה מקוונת" ו"בקשה לצו ירושה או צו קיום צוואה – הוצאות פרסום בעיתון (שובר כתום)".
את התשלום ניתן להסדיר גם דרך בנק הדואר, ולשם כך פנו אל קבלת קהל בלשכות הרשם לענייני ירושה כדי לקבל שוברי תשלום לבנק הדואר. יש להזכיר כי תשלום האגרה באופן מקוון הינו זול מהאגרה הנדרשת בהגשה לא מקוונת.
תעריפי האגרות מתעדכנים פעמיים בשנה, ב- 1 לינואר וב – 1 ליולי בכל שנה, ואת שיעורם ניתן לברר בנקל באתר האינטרנט של הרשם לענייני ירושה או במענה הטלפוני 2416*.
למעוניינים – ניתן לבצע הפקדה למספרי החשבון בבנק הדואר המפורטים להלן, ולצרף לבקשה אישור על ההפקדה:
אגרת פתיחת תיק – חשבון מס' 0021886
אגרת פרסום בעיתון – חשבון מס' 0021909
שימו לב: הקפידו לשלם את האגרות לחשבונות הנכונים. אין לבצע העברה בנקאית מחשבון לחשבון.
הנתונים נכונים לחודש נובמבר 2018.

משרד 'רגר את רגר' – עורכי דין ונוטריון, עומד לרשותכם בכל שאלה ועניין בתחום צוואות וירושות. נשמח לסייע במתן פתרונות משפטיים, המותאמים באופן אישי לצרכים ולדרישות שלכם. לקביעת פגישת ייעוץ התקשרו לטלפון: 077-9967722.

 

משרדנו עומד לרשותכם בכל שאלה ועניין בתחום צוואות וירושות. נשמח לסייע לכם במתן פתרונות משפטיים המותאמים באופן אישי לצרכיכם ולדרישותיכם.

 

צור קשר

/ זמינות מיידיתפרטי התקשרות

רחוב הארבעה 10 תל אביב, מיקוד 6473910
משרד: 077-9967722
פקס: 03-6095351
מפת הגעה