לשקט משפחתי ואישי: מה זה ייפוי כוח מתמשך - עו

לשקט משפחתי ואישי: מה זה ייפוי כוח מתמשך

/ כל מה שחשוב לדעת בהמשך למהפכה בחוק

המהפכה בחקיקה לגבי אפוטרופסות מ-2017 מאפשרת לכל אחד לדאוג להוריו ויקיריו באמצעות ייפוי כוח מתמשך. כל מה שצריך לדעת על החוק המעודכן ואיך הוא מוסיף לכם שקט אישי ומשפחתי

רובנו מעדיפים לדחות את המחשבה על שינויים בריאותיים ומנטליים אצל הורינו, בני משפחה ואנשים היקרים לליבנו – כולל אנו עצמנו. זו הסיבה שהמונח 'ייפוי כוח מתמשך' אינו מוכר לרבים, אך חשוב להיות מודעים למהפכה בתחום האפוטרופסות.

מהפכה בחוק הכשרות המשפטית השומרת על כבוד האדם בישראל

בשנת 2017 נפל דבר בישראל, בתחום הכשרות המשפטית והאפוטרופסות. החוק משנת 1962 עבר חידוש וטלטלה שהייתה כה נחוצה ושרבים ציפו לבואה. החקיקה החדשה (תיקון מס' 18) לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, מקפל בתוכו מהפכה חוקתית בכל הקשור לביצור ושמירה על כבוד האדם וחירותו. לא עוד שלילה של זכויות בעת מינוי אפוטרופוס, אלא חקיקה חדשה המאפשרת לכל אדם, בעודו צלול, להסדיר מבעוד מועד את דרך הטיפול בו, לעת שחלילה יחדל בעתיד להבין בדבר.

בעבר, כשאדם נתן ייפוי כוח (לא ייפוי כוח מתמשך) לבצע פעולות בשמו: כמו במקרים בהם הוא עלול לאבד את יכולתו להחליט או לפעול, הרי שברגע האמת, אבד תוקפו של ייפוי הכוח – מה שסיים את שליחותו של מיופה הכוח (גם במקרה של ייפוי כוח כללי נוטריוני) והמשיך להיות יעיל רק בהסמכה לטובת צדדים שלישיים. הניסיון שהצטבר בתחום הביא את המחוקק הישראלי לשנות את החוק, במטרה להתאים את החקיקה לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו ולחוק שיוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות – כפי שמוגדר באמנות בינלאומיות עליהן חתומה ישראל.

יש לכם עוד שאלות? למידע מלא על ייפוי כוח מתמשך הכנסו לכאן

מאפשר לנו להיות בשליטה גם כשאנו מאבדים מכשירותנו

לפי החקיקה החדשה כאשר אדם חותם על יפוי כח מתמשך בעת שהוא כשיר. ייפוי הכח ייכנס לתוקף כאשר הממנה את ייפוי הכוח יאבד את יכולתו לקבל החלטות בעניינו. מהלך זה מגן על רצונו של הפרט ושומר כמה שאפשר על האוטונומיה שלו. בהתאם לתיקון בחוק יופעל ייפוי כח מתמשך רק כאשר הממנה מאבד מכשירותו. אז יהיה על מיופי הכוח, שהוא בחר ומינה מבעוד מועד, לפעול על פי הוראותיו שניתנו מראש בייפוי הכוח המתמשך וסמכותם לא תפקע אלא תתמשך. פעולות מיופי הכוח כפופות לחובה לשתף וליידע א נותן ייפוי הכוח עד כמה שניתן והחוק במתכונתו החדשה כולל מערכת איזונים ובלמים, שנועדו לשים את האדם וכבודו במרכז. .

לפי החוק המעודכן מתן ייפוי כוח מתאפשר לבגיר מעל גיל 18 (לרבות אדם עם מוגבלות) באמצעות מילוי טופס קבוע שהוגדר במסגרת תקנות הכשרות המשפטית והאפוטרופסות. מהלך זה מסדיר החלטות בנוגע לעניינים אישיים הנוגעים לכל מישורי רווחתו של האדם הממנה, כמו צרכיו במהלך היום יום, היכן יגור, החלטות בריאותיות, עניינים גופניים, נפשיים וחברתיים,ובנוגע לרכושו של האדם. זאת תוך גמישות המאפשרת לממנה לקבוע כניסה באופן מיידי לתוקף בענייני רכוש, מה שמייתר וחוסך גם עריכת יפוי כח כללי נוטריוני שיהיה בתוקף עד אובדן הצלילות (כמובן שעם הפיכת הממנה לבלתי כשיר, חובה להכניס לתוקף את ייפוי הכוח המתמשך).

זו לא בירוקרטיה – אלא לקיחת אחריות: הסדרת ייפוי כח מתמשך ופקיעתו

את החתימה על ייפוי כוח מתמשך יש לעשות במעמד עו"ד שעבר הכשרה לעניין ושאין לו עניין אישי בייפוי הכוח. וזה המקום לציין כי עו"ד אביתר רגר היה בין עורכי הדין הראשונים בארץ שהוסמכו לערוך ייפוי כוח מתמשך.
כדי להפעיל את ייפוי הכוח יש להמציא לאפוטרופוס הכללי אישור רפואי אודות הממנה,המתייחס לשינוי במצבו של הממנה כאשר יחדל ממסוגלות להבין בדבר. כאמור, לשם כך תדרש חוות דעת רפואית.

פקיעתו של יפוי כוח מתמשך אפשרית כאשר הממנה יבטל את ייפוי הכוח , בעודו צלול, בהודעה בכתב לממונה, במקרים בהם מתקיים תנאי שהממנה קבע מראש ומהווה ביטול של ייפוי הכוח המתמשך או במקום של פטירת הממנה, מקרים בהם הממונה (מיופה הכוח) מוגדר כבלתי כשיר או בהודעה של הממונה כי אינו מעוניין לשמש כמיופה הכוח והוא מיופה כוח יחיד. לפיכך ממליץ עו"ד אביתר רגר למנות לפחות 2 מיופי כוח, כדי לצמצם את האפשרות של הישארות הממנה ללא מיופי כוח בשעת הצורך.

רוצים לדעת יותר על ההליך החדש? צרו איתנו קשר עוד היום: 077-9967722 או השאירו פרטים בטופס המצורף

צור קשר

/ זמינות מיידית


שוקלים להציע להורים לחתום על ייפוי כוח מתמשך? 10 סיבות שישכנעו אותם כי מדובר בטובתם
יש לכם שאלות נוספות בנוגע לליווי מלא בתהליך החתימה על ייפוי כוח מתמשך ובהתחייבות למחיר הטוב ביותר, צרו איתנו קשר עוד היום בטלפון077-9967722 או השאירו פרטים בטופס המצורף

לליווי מלא בתהליך החתימה על ייפוי כוח מתמשך צרו איתנו קשר עוד היום: 077-9967722

צור קשר

/ זמינות מיידית


פרטי התקשרות

שד' שאול המלך 35 תל-אביב / ת.ד. 33095 מיקוד 6133002
משרד: 077-9967722
פקס: 03-6095351
מפת הגעה