עורך דין סימני מסחר - רגר את רגר

עורך דין סימני מסחר

/ההיבט המשפטי של המיתוג העסקי

המיתוג המסחרי, הן של החברה עצמה, והן של השירותים או המוצרים שהיא מספקת, הינו האמצעי השיווקי הנדרש להבטחת הקשר עם הצרכן ובסופו של דבר, להצלחה העסקית של המיזם. כל פעולת מיתוג מתחילה ביצירת סמלים גרפיים וקונספטואליים, (כגון שם חברה או של המוצר, סלוגן, לוגו טקסטואלי ודימוי גרפי שמצורף אליו ועוד) לצורך זיהוי והכרה של העסק, הן למטרות הפרסום וההתקשרויות המסחריות, והן למטרות הייצוג בפני רשויות המדינה והחוק.

ההיבט המשפטי של המיתוג העסקי מוסדר בישראל על ידי דיני סימני המסחר [פקודת סימני מסחר [נוסח חדש] תשל"ב – 1972 ותקנות סימני המסחר , 1940  ומיוצג על ידי עורכי דין המתמחים בקניין רוחני וזכויות היוצרים. תפקידו של עורך דין סימני מסחר להבטיח שימוש תקין בסממנים המזהים של העסק (או של התוצרת המסחרית שלו, כגון שירותים או מוצרים) ולפעול למניעת "גניבה" של זהותה המסחרית.

שירותי עורך דין סימני מסחר נדרשים כבר בשלב הרישום ברשם סימני מסחר, וזאת כדי לבחון את החוקיות והמקוריות של סימני המסחר, לערוך בקשה לרישום ולבצע את התהליך באופן מהיר ויעיל ביותר. אולם, התפקיד המרכזי של עורכי דין המתמחים בסימני המחסר הינו הגנה על זכויות של הלקוח, בין היתר בערכאות המשפטיות, במקרים של סכסוכים ותביעות משפטיות בשל הפרות סימן.

ניתן להגיש גם בקשה בינלאומית.

מהם סימני מסחר?

על פי חוק סימני מסחר, התשל"ב-1972, סימן מסחרי הינו צירוף של אותיות, ספרות, מילים, ציורים ודימויים גרפיים בשני ממדים או שלושה, אשר מטרתם הינה להעניק לעסק, מוצר או שירות אפיון סמלי ייחודי, המבדיל אותו מעסקים, מוצרים או שירותים מתחרים, כך שיזוהו ביעילות על ידי הצרכן.

סימן מסחר מסווגים על פי חוזק משפטי ובהתאם לרמת ההגנה עליהם.

סימנים שרירותיים , כגון אות, צירוף אותיות ללא משמעות מילונית ("במבה" או "אדידס"), מילה או שילוב מילים ללא קשר רעיוני למוצר או שירות ("פומה", "Apple"), נחשבים לסימני מסחר מובחנים היטב וזכאים להגנה רחבה.

סימנים מרמזים, כגון מילים או ביטויים בעלי קשר רעיוני מרומז למוצר או שירות ( "אל על", "פרטנר" ). סימני מסחר אלה נחשבים למוגנים פחות.

סימנים תיאוריים, כגון ביטויים טקסטואליים המתארים את המוצר או שירות במובן הקונספטואלי ("ביטוח ישיר") ניתנים לרישום אך ורק במקרים מיוחדים על פי סעיף 8 לפקודת סימני רישום.

סימני מחסר יכולים לכלול או לא לכלול בסיס עיצובי, אותיות, , צבע, מספרים, או מבנים גרפיים. כמו כן, ישנם סימני מסחר המתייחסים לצלילים, לצבעים או לצורת תלת ממדיות של המוצר והאריזה.

רישום סימני מסחר, שמתבצע על ידי הגשת בקשה למשרד רשם סימני המסחר, מקנה לבעליו זכות בלעדית לשימוש בו וזכות התנגדות משפטית להפרת הסימן.

מה מעניק סימן מסחר?

רישום סימן המסחר מעניק לבעליו זכות שימוש ייחודית בסימן לגבי סחורות ו/או שירותים שבגינם הוא נרשם, מאפשר לבעליו לבנות לעצמו מוניטין ולהבדיל את עצמו ממתחריו. בנוסף, רישום הסימן משרת גם את הצרכנים ומונע הטעייה.

הוא מרתיע אחרים משימוש בסימן, ונותן הגנה אף בטרם תחילת השימוש בו. זהו נכס קנייני שיכול לצבור מוניטין וערך כלכלי גבוה. מאפשר לציין את הסימנים ® או ™לפי העניין.

 רישום סימן מסחר

תהליך הרישום כרוך במילוי טופס למחלקת סימני מסחר, בו יוצג הסימן ויפורטו המוצרים והשירותים, אותם הוא מייצג. אולם להליך הרישום קודם שלב בדיקת המקוריות של הסימן, הכרוך בחיפוש סימנים זהים או דומים, רשומים או נמצאים בתהליכי הרישום, טקסטואליים וגרפיים, במאגרי סימני מסחר בישראל. פעולת חיפוש סימני מסחר ניתנת לביצוע ללא תשלום ובאופן עצמאי במאגר סימני המסחר, או בתשלום, על ידי פניה מקוונת באתר רשות הפטנטים בבקשה לערוך חיפוש על פי קריטריונים מסוימים.

כמו כן, שלב ההכנה יכלול בדיקת המבנה הגרפי ו/או קונספטואלי של הסימן לצורך התאמתו לפקודות ותקנות סימני מסחר. בנוסף, על מנת למנוע תביעות עתידיות, יש להבדיל סימן מסחר מסימנים "מוכרים היטב", אשר אינם רשומים במאגר המידע הישראלי אך מוכרים לכל ולכן רשאים לתבוע בגין ההפרה. בחינת כשירות של מסחרי ברשם סימני מסחר נמשכת כ-16 חודשים. במידה והסימן נמצא כשיר, הוא נרשם במאגרי סימני מסחר  למשך 10 שנים וניתן להאריך ולחדש את הרישום לתקופות נוספות בנות 10 שנים בכפוף לתשלום אגרה נוספת.

אגרת הבקשה הבסיסית היא 1,600 ₪ וניתן כיום לבצע בקשת רישום מקוונת עם כרטיס חכם באמצעות עורך דין המחזיק בכרטיס חכם.

 

משרדנו עומד לרשותכם בכל שאלה ועניין בתחום סימני מסחר. נשמח לסייע לכם במתן פתרונות משפטיים המותאמים באופן אישי לצרכיכם ולדרישותיכם.

צור קשר

/ זמינות מיידיתפרטי התקשרות

שד' שאול המלך 35 תל-אביב / ת.ד. 33095 מיקוד 6133002
משרד: 077-9967722
פקס: 03-6095351
מפת הגעה